wtorek, 29 kwietnia 2025

Felieton w Kalejdoskopie #60

Manga w natarciu, o czym napisałem do kwietniowego wydania Kalejdoskopu. W tekście wspominam pierwszą edycję Kaiju Manga Festiwal - nowej imprezy w kalendarzu wydarzeń poświęconych japońskiej popkulturze, szukam odpowiedzi na pytanie o ogromną popularność mangi i anime oraz przywołuję twórczość łódzkiego rysownika Błażeja Kurowskiego.

poniedziałek, 28 kwietnia 2025

eMeFKa News #62

To chyba pierwsza taka sytuacja, gdy eMeFKa News wyruszyła w Polskę beze mnie. Wyprawiłem ją w podróż z wykorzystaniem paczkomatu. Najnowszy numer, czyli już sześćdziesiąty drugi, trafił do rąk czytelników Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej. W środku znalazły się informacje z łódzkiego podwórka komiksowego, notki o kilku publikacjach, przy powstaniu których w różnym stopniu wziąłem udział, a w ramach ciekawostek - fotka i tekścik o łódzkich piwach festiwalowych. Do tego rysunek na pierwszej stronie od Tomka Kaczkowskiego oraz komiksiki na dalszych stronach od Roberta Trojanowskiego.


sobota, 19 kwietnia 2025

Mistrz komiksu - książka

Czas najwyższy, by przypomnieć, że 26 lutego 2025 roku ukazała się książka Mistrz komiksu. Twój przewodnik. Scenariusz do niej napisaliśmy z Robertem Trojanowskim wspólnie, a Robert całość narysował. Książkę, nad którą pracowaliśmy blisko dwa lata, opublikowało wydawnictwo Wilga. Ogromne podziękowania dla naszej redaktor prowadzącej, pani Edyty Wielgosz!


Mistrz komiksu to 240 stron pełnoprawnej historii obrazkowej przemieszanej z przeróżnymi zadaniami. W książce należy rysować, malować i pisać oraz czytać ją mając pod ręką także nożyczki i klej. Ale przede wszystkim niezbędna jest przy lekturze nieskrępowana wyobraźnia i kreatywność.

O czym jest nasza nowa publikacja? To oczywiście spora garść wiedzy na temat języka komiksu. Pik i Robi wyruszają na poszukiwania tytułowego mistrza komiksu. W pełnej niewiarygodnych przygód eskapadzie towarzyszą im Kinia, pies Fafik oraz sztuczna Eurelka. Od czasu do czasu w opowieści pojawiają się krasnoludki, narrator i inne tajemnicze postaci. Książka skierowana jest do odbiorców w wieku 9-12 lat, ale i starsi czytelnicy (a także odrobinę młodsi) powinny się przy niej dobrze bawić.

A tak prezentują się wybrane, wstępne projekty okładki przygotowane przez Roberta.