dehalafurer


Projekt muzyczny Dehalafurer (czy też może De Hała Für Er) powstał w 1992 roku we Wdzydzach Kiszewskich. Założyło go czterech młodych ludzi: DJ, Chmielu, Robi i Pik. Kwartet początkowo wykorzystywał instrumentarium składające się z niekonwencjonalnych przyrządów perkusyjnych, harmonijki ustnej oraz gitary. Potem pojawiały się klawisze, gitary elektryczne, perkusja. Podstawowymi zasadami obowiązującymi w zespole były i są – dobra zabawa oraz radość tworzenia. Od samego początku Dehala nagrywała utwory za pomocą dyktafonu, unikając jakiejkolwiek obróbki dźwięku (co nie znaczy, że ostatecznie nie sięgnęła raz czy dwa po komputer).

Dość szybko wykrystalizował się podstawowy skład Dehalafurer, który w niezmienionej formie przetrwał do dziś. Motorami napędowymi stali się Pik (czyli ja) i Robi (czyli Robert Trojanowski). Pierwszy w znakomitej większości kompozycji odpowiada za muzykę, drugi – za teksty i śpiew. Przez projekt przewinęło się do tej pory kilkanaście dodatkowych osób. Do najważniejszych bez wątpienia należą: Jack (instrumenty perkusyjne), Tomal (gitary), RWG (instrumenty różne, kable), Moncisz (gitary, głos), Jumbo (gitary, klawisze, głos) i Hien (mixy).


Dehalafurer wydała własnym sumptem 15 płyt. Nakłady - od kilku do ponad stu egzemplarzy. Nagrania w większości trafiły do znajomych i krewnych królika. Ale zdarzyło się w przeszłości, że zespół zagrał dwa koncerty, a utwór Truposz zagościł na antenie radiowej Trójki. Od dłuższego czasu Dehala nic nowego nie nagrała, ale jak dotąd nie padło stwierdzenie: rozwiązujemy zespół. :)


Dyskografia:
1992 – Kocie zostań z nami (Robi, Pik, DJ, Chmielu)
1992 – The Paper Love (Robi, Pik, DJ, Chmielu)
1992 – DHFE (Robi, Pik, Chmielu + Yabol)
1993 – Nieśmiertelni (Robi, Pik, Jack)
1994 – Strawberry (Robi, Pik, Jack, Tomal, RWG)
1996 – Między oczy (Robi, Pik)
1997 – Endedesjahrhunderts (Robi, Pik)
1997 – Kaos (Robi, Pik, Moncisz, Jumbo)
1998 – Noc w akademiku (Robi, Pik, Moncisz)
1999 – Anty baby (best of)
2001 – Klucz (Robi, Pik)
2002 – (Za)dyszka De Hały Fur Er (tribute to)
2003 – De Hała (Robi, Pik, Moncisz)
2005 – Naród potrzebuje Hały (Robi, Pik, Tomal, Jack, RWG + Goliat, Ksiądz i Darek)
2007 – Le Miksi (Robi, Pik, Hien + Cliche, Ecnelis)


Dehalafurer w sieci: soundcloud.com/dehalafurer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz