czwartek, 20 maja 2010

Komiksowy dzwon


Jak to komiksowy dzwon? Ano tak. Ale po kolei. W 2008 roku, w antologii 11/11=Niepodległość, ukazał się komiks napisany przez Jacka Grudnia (łódzkiego dziennikarza radiowego i telewizyjnego) i narysowany przez Tomka Tomaszewskiego pt. Skradzione serce miasta. Rzecz jest o historii dzwonu ufundowanego w 1911 roku przez łodzian dla łódzkiej katedry. Niewiele mniejszy od krakowskiego Zygmunta dzwon był chlubą miasta - w jego poświęceniu wzięło udział 60 tys. osób. W czasie I wojny światowej Niemcy chcieli go zarekwirować, ale ustąpili, gdy łodzianie zebrali tyle metali, ile waży dzwon, w ten sposób wykupując "bijące serce miasta" i ratując przed niechybnym przetopieniem na armaty. Niestety, podczas II wojny światowej okupanci wywieźli łódzkiego Zygmunta i ślad po nim zaginął. I oto po kilkudziesięciu latach od tamtych wydarzeń zebrała się grupa ludzi, która za cel postawiła sobie odtworzenie dzwonu. A komiks Jacka i Tomka, wydany w wielotysięcznym nakładzie, ma przypomnieć łodzianom historię Zygmunta i zachęcić do udziału w zbiórce pieniędzy. Więcej informacji na www.sercelodzi.pl.

W ramach aktualności:
- ruszyła piąta edycja konkursu na rysunek satyryczny o Łodzi The Big Boat Of Homour. Temat przewodni: Miasto - beczka prochu. Regulamin i karta zgłoszeniowa na stronie konkursu. Jest o co walczyć: główna nagroda to 10 tys. złotych.
- trwa oczywiście konkurs na krótką formę komiksową, towarzyszący 21. Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu i Gier. Regulamin na stronie festiwalu. Co ważne, podnieśliśmy wysokość wszystkich nagród. Grand Prix to 5 tys. zł.
- jak co roku MFKiG szykuje publikację z serii A tribute to... W tym roku hołd oddajemy Januszowi Chriście. O tym projekcie piszą chociażby tu. Na komiksy czekamy do końca czerwca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz