wtorek, 1 stycznia 2013

Muzyczne rozkosze #13: The Best Of 2012


Koniec roku czasem podsumowań. W 2012 roku ukazało się sporo interesujących mnie płyt, a z tych, które trafiły na półki, te poniżej uwiodły mnie najbardziej.

1. Ultravox - Brilliant. To się nazywa powrót! Dla mnie płyta roku. Najpierw zrobili trasę w najsłynniejszym składzie: Ure, Currie, Cross, Cann (dwa lata temu ukazał się album koncertowy z tego tournee) i już tam było widać, że chłopcy dobrze się razem bawią. Bez ciśnienia i naprężeń zaszyli się w studio nagraniowym i po ponad 25 latach od ostatniego krążka stworzonego w takim składzie, nagrali rewelacyjny album. Żadnego silenia się na nowoczesność, współczesne brzmienia i trendy. Zaproponowali taką muzykę, jaka gra im w duszach i myślę, że taką, jakiej oczekiwali fani. Nie ma na tym krążku słabego punktu - jest dwanaście świetnych kompozycji, z ładnymi melodiami, z instrumentami grającymi takie dźwięki, do jakich Ultravox nas przyzwyczaił. Zobaczymy, czy był to jednorazowy strzał, czy też noworomantycznym oldboyom zechce się nagrać coś jeszcze. Wcale bym się nie pogniewał.


2. Łąki Łan - Armanda. To jest bardzo dobra płyta. Łąki Łan cały czas się rozwija; penetruje nowe muzyczne obszary nie rezygnując z tego, za co lubią ich fani - przymrużenie oka. Na Armadzie mieszkańcy łąki bawią się muzycznymi stylami, wędrując przez pop, funk, disco i hip hop. Cały czas potrafią tworzyć porywające melodie i refreny. W warstwie językowej sięgnęli po angielszczyznę. Przy nagrywaniu płyty skorzystali z pomocy Planu B (producenckiego duetu, który zrobił chociażby przebojową płytę Agnieszki Chylińskiej), co słychać, ale dla mnie jest to tylko dodatkowy atut Armady. Nowy materiał sprawdza się na koncertach, o czym przekonałem się osobiście. I cieszy, że podczas występów na żywo ŁŁ majstruje przy starych kawałkach, przysparzając im nowego oblicza.

3. Soulsavers - The Light The Dead See. O tej płycie pisałem już wcześniej. Świetny album z Davidem Gahanem w znakomitej formie wokalnej. Oby zachował taką na nowy krążek DM.

4. VCMG - Ssss. O tym krążku też już pisałem. Podejrzewam, że takiej elektroniki i w takich tempach na nowej płycie DM nie doświadczymy.

5. Rush - Clockwork Angels. Piękna rockowa płyta. Jest i gitarowe łojenie i fragmenty spokojne. A zamykający album The Garden - majstersztyk. Rush ciągle w świetnej formie.

6. Talk Talk - Live In Spain 1986. Co tu dużo pisać - koncert jednej z najdoskonalszych kapel lat 80. Czternastu utworów nagranych na dwóch płytach CD słucha się z prawdziwą przyjemnością.

7. Parov Stelar - The Princess. Tu też mamy wydawnictwo dwupłytowe. Pierwszy krążek to spokojniejsze oblicze Parov Stelar (co nie znaczy, że nie ma utworów w szybszych tempach). Parov zaprosił do współpracy wielu muzyków i wokalistów, dzięki czemu mamy miłą muzyczną różnorodność (choć oczywiście utrzymaną w stylistyce jazzu, elektro i odwołań do lat 20. i 30. ubiegłego wieku). Drugi krążek zawiera nagrania zdecydowanie parkietowe, zebrane z winyli wydanych przez Stelara między 2010 a 2012 rokiem. Nóżka sama chodzi.

8. John Foxx And The Maths - The Shape Of Things. Guru elektroniki znowu z The Maths. Płyta dobra, ale chyba nie aż tak, jak pierwsze spotkanie Foxxa z Mathsami na albumie Interplay. Tym niemniej - są świetne brzmienia elektroniczne, interesujące kompozycje (pomiędzy kilkuminutowe utwory powtykane są krótsze instrumentale) i oczywiście charakterystyczny wokal Foxxa.

9. Grzegorz Skawiński - Me & My Guitar. To drugi solowy album (a trzeci, jeśli doliczyć soundtrack z Ostatniej misji) muzyka, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Skawiński nagrał porządny gitarowy krążek, na którym używa klasycznego rocka, rytmów funkowych, odrobiny bluesa i zagrań okołometalowych. Skorzystał ze sprawdzonej sekcji rytmicznej - na basie zagrał Waldemar Tkaczyk, a na perkusji Adam Tkaczyk (syn wiadomo czyj). Jest i śpiewająco i instrumentalnie. Całkiem fajnie wyszedł kawałek tytułowy, do którego Skawiński zaprosił grupę zaprzyjaźnionych gitarzystów: Jacka Królika, Marka Raduli, Jacka Polaka, Nergala, Piotra Łukaszewskiego i Marka Napiórkowskiego. Chętnie usłyszałbym ten materiał na żywo.

10. Trevor Jackson Presents - Metal Dance, Industrial, Post Punk, EBM, Classics & Rarities 80-88. Dwupłytowa składanka, na której znalazło się prawie trzydzieści mocno interesujących utworów. Obok wykonawców, których znałem wcześniej (np. Yello, Nitzer Ebb, Cabaret Voltaire, DAF, SPK czy Alien Sex Fiend) znaleźli się artyści dla mnie nowi i warci głębszego poznania. Dzięki takim antologiom nie dość, że człowiek się świetnie bawi, to jeszcze odkrywa rzeczy, które powinien poznać już dawno temu.

11. Clan Of Xymox - Kindred Spirits. Płyta z coverami. Nie wybitna, ale dobra. Ronny wziął na warsztat utwory wykonawców, którzy byli dla niego important i motivated przez całe jego życie. Mamy tu i Venus z repertuaru Shocking Blue, i Alice Eldritcha, A Forest The Cure, Heroes Bowiego, A Question Of Time Depechów i kilka innych hitów. Warto posłuchać.

12. Brodka - Lax. Niby tylko dwa kawałki i kilka remiksów, ale wszystko bardzo dobre i ostrzące apetyt na kolejne dokonania Brodki. Niech tylko tego nie zepsuje.

13. And One - S.T.O.P. Tak rzutem na taśmę, przede wszystkim za dołączoną do podstawowej wersji albumu EP-kę Treibwerk. Tak właśnie powinno grać And One - jak w kawałkach Get It! czy H.A.T.E. To jest porządne EBM.

Przyznaję, nie kupiłem jeszcze ostatniego Dead Can Dance, które zapewne znalazłoby się w tym zestawieniu. Ale co się odwlecze, to nie uciecze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz