niedziela, 25 stycznia 2015

eMeFKa News - Komplet 2002-2015

Podsumowując rok 2014, wspomniałem o tym, że w styczniu bieżącego roku ukaże się publikacja zatytułowana eMeFKA News - Komplet 2002-2015. I tak też się stało. Zbiorcze wydanie gazetek łódzkiego festiwalu komiksu miało swoją premierę 17 stycznia na festiwalu komiksu niezależnego Złote Kurczaki we Wrocławiu.

Okładka - Michał Arkusiński
Ciągoty do robienia gazetek (jak i do dziennikarstwa) miałem chyba od zawsze. W podstawówce prowadziłem zakrojoną na szeroką skalę korespondencję z kuzynem Remigiuszem. Wymieniliśmy między sobą setki listów, które nie dość, że same często przypominały ręcznie robione gazetki, to od czasu do czasu zawierały dodatkowy materiał w takiej właśnie gazetkowej formie. W liceum działałem w drużynie harcerskiej, w której powołaliśmy do życia kserowany periodyk o nazwie Bemak (od nazwiska słynnego generała, gdyby ktoś się nie domyślił). W kserowaną prasę mocno ulotną bawiłem się też z m.in. Robertem Trojanowskim (do dziś z rozrzewnieniem przeglądam łamy Hemika, który z noszącą taką nazwę nauką nie miał za wiele wspólnego). W związku z powyższym nie powinno nikogo dziwić, że ręcznie robiona, powielana na ksero gazetka pojawiła się przy okazji MFKiG.

fot. Daniel Hilbrecht
Do robienia eMeFKi zaprosiłem wspomnianego już Roberta (krakowskiego rysownika i ilustratora, mojego serdecznego przyjaciela od prawie 25 lat!) oraz Jarka Obważanka (m.in. twórcę serwisu internetowego Wrak.pl). Pracowaliśy nocami. Do dziś pamiętam Obważanka na jednym z festiwali i jego bolącą głowę z powodu niewyspania. Albo własną pobudkę z odciśniętymi na twarzy klawiszami komputerowej klawiatury. Tak, traciliśmy siły i poświęcaliśmy czas. Ale warto było. To była świetna zabawa! Nikt nam nie kazał, nie zmuszał – co roku, gdy nadchodził festiwal, wiadomo było, że robimy eMeFKę.

Robert Trojanowski, fot. Jarek Ejsymont
Jarek Obważanek, fot. Jarek Ejsymont
 Z czasem zasadniczy skład redakcji uzupełnili Paweł Kwiatkowski (grafik i malarz, pracownik łódzkiej ASP, mój serdeczny przyjaciel) oraz Maciej Pałka (lubelski twórca komiksowy). Ten ostatni spowodował, że eMeFKa stała się jeszcze bardziej ilustrowana - za sprawą rysunków zbieranych przez niego od polskich twórców komiksowych.

Paweł Kwiatkowski, fot. Jarek Ejsymont

Maciej Pałka, fot. Jarek Ejsymont
W 2014 roku, podczas 25. MFKiG, eMeFKa nie ukazała się. Chęci nawet i były, ale zwyciężył chyba rozsądek. W związku z powyższym postanowiłem podsumować eMeFKową działalność i zebrać w jednym woluminie wszystkie gazetki. Znakomitą okładkę przygotował Michał Arkusiński, a składem - z delikatną pomocą Obważanka - zajęła się Ewa Stępień, z którą mam przyjemność pracować w Łódzkim Centrum Komiksu.

Bardzo dziękuję Jarkowi, Robertowi, Pawłowi i Maciejowi za walkę, krew, pot, łzy, nocne gadanie, śmiech i dobrą zabawę przez te wszystkie lata pracy nad eMeFKą. Dziękuję też Złotym Kurczakom za umożliwienie zrobienia u nich premiery. No i dziękuję ekipie MFKiG - Adamowi, Kasi i Ewie za wspólną wyprawę do Wrocławia i ogarnięcie stoiska.


Przez skórę czuję, że kiedyś eMeFKa jeszcze się skseruje. A na razie polecam lekturę zbiorczego wydania festiwalowej gazetki - to 156 stron intrygującego materiału. :)

3 komentarze:

  1. Czy publikację można nabyć w jakiejś ogólnopolskiej sieci księgarni, albo chociaż w sklepie internetowym? Jestem bardzo zainteresowany :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "eMeFKa" jest już tutaj:
    http://sklep-komiksowy.pl/eMeFKa-News-Komplet-2002-2015_SC_eMeFKa-News_NOWA

    OdpowiedzUsuń