wtorek, 3 grudnia 2019

Zeszyty Komiksowe #28 - Kalendarium na 100-lecie polskiego komiksu


Redakcja Zeszytów Komiksowych opublikowała kalendarium przygotowane na okoliczność 100-lecia polskiego komiksu. Do jego opracowania zaprosiła wiele znamienitych osób zajmujących się w naszym kraju historiami obrazkowymi (m.in. Jerzego Szyłaka, Wojciecha Birka, Adama Ruska, Justynę Czaję, Sylwię Kaźmierczak, Witolda Tkaczyka, Kamila Śmiałkowskiego i innych). Mnie także przypadła w udziale przyjemność wskazania dziesięciu istotnych dat dla polskiego komiksu, które znalazły się w kalendarium. Co wybrałem? Oto moje zestawienie:


7 lutego 1949 - ukazuje się pierwszy numer gazety Świat Młodych
Wychodząca przez 44 lata gazeta, zamieszczając na ostatniej stronie historyjki obrazkowe, przyczyniła się do ogromnej popularyzacji komiksu w Polsce. Redaktorami graficznymi ŚM byli Henryk Jerzy Chmielewski i Szarlota Pawel, a na łamach – oprócz wspomnianych – publikowali m.in. Tadeusz Baranowski, Tadeusz Raczkiewicz i Janusz Christa.

Lipiec 1976 - ukazuje się pierwszy numer magazynu Relax
Magazyn Relax do tej pory pozostaje najważniejszym polskim magazynem komiksowym, w którym publikowała większość klasyków polskiego komiksu.

Jesień 1983 - w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi powstaje grupa UFO-ZENEK
Założony przez grupę licealistów UFO-ZENEK skupiał miłośników fantasy, ilustracji oraz komiksu. Członkowie grupy w późniejszych latach mieli niebagatelny wpływ na to, co działo się w polskim komiksie pod koniec XX i w XXI wieku. Na bazie tej grupy powstało Stowarzyszenie Twórców „Contur” od 1991 roku organizujące w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (dawniej Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu), mające na koncie wiele komiksowych przedsięwzięć, w tym kilkadziesiąt zagranicznych wystaw polskiego komiksu. Z UFO-ZENEK-a wywodzą się m.in. Tomasz Tomaszewski, Tomasz Piorunowski, Przemysław „Trust” Truściński, Adam Radoń czy Piotr Kania.

2 lutego 1991 - I Konwent Twórców Komiksu
To była pierwsza komiksowa impreza w Polsce. Jednodniowe spotkanie kilkudziesięciu twórców i miłośników historii obrazkowych z całej Polski, zorganizowali w Kielcach Robert Łysak, Jerzy Ozga i Tomasz Łukaszczyk.

28-29 września 1991 - II Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu
Pierwsza impreza komiksowa w Łodzi, będąca kontynuacją kieleckiego I KTK, zorganizowana przez Stowarzyszenie Twórców „Contur” w gościnnych progach Łódzkiego Domu Kultury. To początek drogi, która doprowadziła do przeobrażenia się niewielkiej imprezy dla trzystu osób do liczącego się w Europie międzynarodowego festiwalu z 20-tysięczną publicznością. Nie da się przecenić wpływu MFKiG na kształtowanie się komiksowego środowiska i rynku w Polsce.


1999 - ukazuje się pierwszy numer magazynu Produkt
Magazyn Produkt wniósł ogromne ożywienie i świeżość do polskiego komiksu przełomu wieków. Wyrosła na nim nowa komiksowa publiczność, a na łamach publikowali tak ważni twórcy, jak Michał „Śledziu” Śledziński (redaktor naczelny magazynu), Karol „KRL” Kalinowski, Filip Myszkowski czy Bartosz i Tomasz Minkiewiczowie. Magazyn wykreował co najmniej dwie ważne serie: Osiedle Swoboda i Wilq.

4 października 2002 - ukazuje się pierwszy numer gazety eMeFKa News
Czterostronicowa, powielana na ksero gazeta, początkowo ukazywała się jako Dziennik Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, by w 2015 roku stać się Łódzkim Informatorem Komiksowym. Periodyk jest dość istotną kroniką tego, co przez lata działo się na MFKiG oraz w komiksowej Łodzi. eMeFKę wymyślił Piotr Kasiński, a redakcję uzupełnili Robert Trojanowski, Jarek Obważanek, Paweł Kwiatkowski i Maciej Pałka. Gazeta ukazuje się do dziś.

18 stycznia 2014 - I Złote Kurczaki
Złote Kurczaki - jedno z ważniejszych przedsięwzięć komiksowych XXI wieku – nagrody dla twórców i wydawców komiksu niezależnego. Organizowana przez ekipę Bazgrolli impreza pokazuje, jak duże i aktywne jest w Polsce środowisko zinów i komiksowego DIY.

20 marca 2018 - uprawomocniło się pozwolenie na budowę Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej na terenie kompleksu EC1 Łódź
CKNI będzie pierwszą w Polsce instytucją poświęconej komiksowi oraz grom i wirtualnej rzeczywistości. W CKNI, którego otwarcie planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku, oprócz części dedykowanej grom, znajdzie się stała wystawa opowiadająca o tym, czym jest komiks i jak kształtowała się jego historia w Polsce oraz sale warsztatowe, w których będzie można w praktyce poznać kolejne etapy powstawania komiksu. CKNI, jako wydział EC1, zajmuje się już budowaniem kolekcji polskiego komiksu i pamiątek po jego twórcach.

7 września 2018 - zmarła Szarlota Pawel
Eugenia Pawel-Kroll była jedną z pierwszych polskich twórczyń komiksu i jednocześnie pozostawała jedną z najbardziej rozpoznawalnych w kraju autorek historyjek obrazkowych. Wykreowała dwie popularne serie komiksowe dla dzieci – Jonka, Jonek i Kleks oraz Kubuś Piekielny. Błąd medyczny spowodował, że przez ostatnie 9 lat życia nie mogła zajmować się twórczością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz