środa, 27 grudnia 2023

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

CKNI - 22 grudnia 2023.

Opadły już trochę emocje związane z finiszem prac aranżacyjnych oraz samym otwarciem Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, znajdującego w się w kompleksie EC1 Łódź. Instytucja została udostępniona zwiedzającym w sobotę 7 października 2023 roku, a uroczyste przecięcie wstęgi nastąpiło dzień wcześniej. Przyczyniłem się do powstaniu CKNI, więc może czas na małe podsumowanie mojego zaangażowania.

Budynek przyszłego CKNI - marzec 2018.

Prace nad budową Centrum ruszyły na przełomie 2017 i 2018 roku. Nietrudno policzyć, że w sumie trwały około sześciu lat. Jako podstawę do stworzenia CKNI wykorzystano budynek warsztatów dawnej elektrowni, który został zrewitalizowany oraz rozbudowany. Pojawiły się m.in. dwie wieże imitujące rozebrane przed wielu laty chłodnie kominowe. Same prace remontowe zajęły ponad dwa lata, pozostały czas przeznaczony był na zaprojektowanie i aranżację wnętrz. 

Wystawa "Anatomia komiksu" - część o historii polskiego komiksu.

Wystawa "Anatomia komiksu" - część o scenariuszu.

Co znajduje się w CKNI? Najważniejsze przestrzenie to: Strefa Retro, Strefa VR i AR, ekspozycja "Anatomia komiksu" (piętro żółte: język komiksu, techniki tworzenia, scenariusz; zielone piętro: gatunki i funkcje komiksu, historia polskiego komiksu, komiks i inne media), Game Lab. "Strefa tworzenia gier", Game Lab. "Strefa twórców gier", chillout, motion capture, trzy sale warsztatowe, trzy sale z przeznaczeniem na wystawy czasowe lub bieżące wydarzenia, kawiarnia ze sklepem.

W holu Centrum wisi sporej wielkości tablica informująca o wszystkich osobach, instytucjach i firmach zaangażowanych w powstanie CKNI. Moja skromna osoba pojawia się na niej w kilku miejscach. Po raz pierwszy w kategorii "autorzy koncepcji wystaw" wraz z kilkunastoma innymi osobami. Po raz drugi - razem z Joanną Birek-Fitą i Katarzyną Tośtą - jako kuratora stałej ekspozycji zatytułowanej ostatecznie "Anatomia komiksu". Najwięcej pracy przy tej wystawie włożyłem w trzy z sześciu jej części - te poświęcone scenariuszowi, gatunkom i funkcjom komiksu oraz historii polskiego komiksu. Kolejne kategorie z moim (oczywiście nie tylko!) udziałem: "autorzy tekstów do stanowisk wystawienniczych", "pozyskanie licencji i eksponatów" oraz "nadzór nad realizacją umów pozostałego wyposażenia". 

Ekipa CKNI podczas otwarcia instytucji 6 października 2023:
Adrian Kulesza, Anna Gnitecka, Rafał Kupiński, Ilona Buczkowska,
Katarzyna Tośta, Piotr Kasiński, Kamil Kołodziejczyk, Bartłomiej Kluska,
Adam Radoń, Justyna Bożek i Joanna Birek-Fita (fot. Darek Kulesza).

Nie będzie to żadnym nadużyciem, jeśli napiszę, że praca nad uruchomieniem CKNI była niełatwa, wymagająca, emocjonująca, wielce kreatywna, momentami mozolna, wymagająca elastyczności i stanowczości, czasochłonna, pionierska, tocząca się między "nigdy więcej" a "ale będzie pięknie!". Dość przypomnieć, że zasadnicza część ekipy prowadząca określoną powyższymi epitetami robotę jednocześnie co roku szykowała kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Pełen szacunek dla zespołu CKNI oraz bliskich jemu osób, które wytrzymały ten dynamiczny i gorący czas. Myślę, że było warto, bo nigdzie indziej nie ma takiej instytucji.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź otwarte jest od wtorku do niedzieli między 10:00 a 18:00. Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz