wtorek, 3 stycznia 2017

20 razy Pik & Robi


Spóźnione, ale szczere, czyli rzecz o serii Pik i Robi, ukazującej się na łamach Ziemi Łódzkiej. Oto bowiem zupełnie niedawno, czyli pod koniec listopada 2016 roku, we wspomnianym miesięczniku ukazał się jubileuszowy, dwudziesty odcinek przygód tytułowych bohaterów. Korzystając z okazji postanowiłem przypomnieć, skąd Pik i Robi tak naprawdę się wzięli.

Oczywiście nie jest tajemnicą, że Pik i Robi to rysunkowe wcielenia Piotra Pika Kasińskiego (odpowiedzialnego za zdecydowaną większość scenariuszy) i Roberta Robiego Trojanowskiego (autora zdecydowanie wszystkich ilustracji i komiksów). Roberta poznałem jesienią 1990 roku na warsztatach dziennikarskich Świata Młodych i dość szybko znaleźliśmy grubą nić (wręcz linę) porozumienia. Poniżej - chyba pierwsze (a na pewno jedno z pierwszych) wspólne zdjęcie, zrobione na warszawskiej Woli.


Jako Pik i Robi zadebiutowaliśmy w 1992 roku na łamach wspomnianego Świata Młodych, w satyrycznej rubryce Z notatnika hyziofrenika. Nasze sympatyczne pyszczki pojawiały się potem tu i ówdzie przy różnych okazjach.


Ale dopiero w 2001 roku Pik i Robi stali się bohaterami komiksu. Nasza debiutancka historyjka nosiła tytuł Klucz i zrobiliśmy ją na konkurs towarzyszący Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu w Łodzi. Pik i Robi wyglądali w tym komiksie tak jak na poniższym obrazku.


W 2007 roku zacząłem pisywać o komiksie do magazynu Slajd. Miesięcznik złożył przy okazji zapotrzebowanie na żartobliwe, jednoplanszowe komiksy. To właśnie wtedy pojawili się Pik i Robi z fizjonomiami bardzo zbliżonymi do tych, jakie mają w historyjkach w Ziemi Łódzkiej (wszystkie opublikowane w Slajdzie plansze znalazły się potem w antologii The Bjuti). Z ciekawostek - wybrane odcinki Pika i Robiego zostały przetłumaczone na język węgierski celem publikacji z magazynie Papirmozi.


W międzyczasie, głównie za sprawą Roberta, zaczęły powstawać żarty rysunkowe oraz 2-4 kadrowe paski, których bohaterami byli oczywiście Pik i Robi. Spory zbiór tych króciaków można znaleźć na blogu Pika i Robiego.


We wrześniu 2014 roku Pik i Robi po raz pierwszy dali się poznać czytelnikom Ziemi Łódzkiej - miesięcznika wydawanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Od tamtej pory, dość regularnie, opowiadają w zabawny sposób (przynajmniej tak nam się wydaje, że jest w tym wszystkim odrobina humoru) o ciekawostkach związanych z łódzkim regionem. Pierwszych dziesięć odcinków wraz z premierową, 10-stronicową opowieścią o myśleniu projektowym, znalazła się w albumiku Tajemnice Łódzkiego, czyli Pik i Robi na tropie myślenia projektowego (nakład - 20 tysięcy egzemplarzy). Przez ostatnie miesiące Pik i Robi pojawiali się też na facebookowym fanpage'u Promuje Łódzkie, zachęcając do poznawania i dzielenia się wiedzą na temat naszego regionu.


W grudniu 2016 roku w Ziemi Łódzkiej ukazał się dwudziesty pierwszy odcinek Pika i Robiego. A kolejny właśnie powstaje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz