wtorek, 14 lutego 2017

Złote Kurczaki 2016

Za nami czwarta edycja Złotych Kurczaków - wrocławskiego festiwalu dedykowanego komiksowi undergroundowemu. Po raz drugi miałem przyjemność znaleźć się w składzie jury (tym razem wspólnie z Katarzyną Niemczyk, Łukaszem Kowalczukiem, Rafałem Skarżyckim i Krzysztofem Gawronkiewiczem), które przyznało nagrody w pięciu kategoriach. Za najlepszego zina ubiegłego roku uznaliśmy Warchlaki #2, przygotowane przez Basię Okrasę, Anię Rutkowską i Jurka Łanuszewskiego. W kategorii scenarzysta Złotego Kurczaka zgarnął Jan Mazur, a najlepszą rysowniczką okazała się Zavka. Pozostałe dwa laury trafiły w ręce Łukasza Mazura - jego Domek w środku lasu żywych trupów to najlepszy komiks, w dodatku posiadający najładniejszą okładkę. W trzech przypadkach moje głosy pokryły się z ostatecznymi wynikami, w jednej kategorii pomyliłem się o włos, a w drugiej o dwa włosy. Organizatorzy przyznali też, po raz pierwszy, Kurczaka Albinosa za całokształt działalności i szczególne zasługi dla komiksu niezależnego. Otrzymał go Krzysztof "Prosiak" Owedyk. Zasłużenie!


Trzeba przyznać, że ekipie Złotych Kurczaków udało się przygotować ciekawy program. Interesująco wypadły spotkania z zagranicznymi gośćmi - Mawilem i Jackiem Teaglem. Miło słuchało się Marcina Surmy (i oglądało jego animacje), Łukasza Kowalczuka czy Ani Krztoń. Na stolikowej giełdzie uzupełniłem kilka zinowych braków (zwłaszcza serię Daro The Hero i komiksy Zavki). Kurczakowa gala wręczenia nagród jak co roku - pełna humoru, z przezabawnymi filmami, tym razem parodiującymi przygody Indiany Jonesa. Dodam tylko, że tegoroczne Kurczaki odbyły się dzięki istotnemu wsparciu naszego łódzkiego MFKiG. Ale przecież wiadomo, że wszystko pięknie zorganizowali Fil, Xndr i Bele.


Specjalnie na wrocławską imprezę zrobiłem kolejny, 47 już numer eMeFKi News. O dedykowane drobiowi rysunki poprosiłem grupę zacnych twórców, dzięki czemu na łamach znaleźli się Kajetan Wykurz, Fil Wiśniowski, Hubert Ronek, Łukasz Mazur, Jan Sidorownin, Paweł Kwiatkowski, Marta Zawada, Anna Helena Szymborska, Robert Trojanowski i Piotr Nowacki. Dziękuję za wkład i zaangażowanie! Kolejny numer jeszcze w tym roku!

Fil, mikrofon i eMeFKa, fot. Agnieszka Czoska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz