czwartek, 23 lutego 2017

Dla fanów XIII #3


Taurus Media wydało właśnie dwudziesty czwarty tom serii XIII pod tytułem Dziedzictwo Jasona MacLane'a oraz siódmy tom XIII Mystery poświęcony Betty Baranowsky. Oznacza to, że w zasadniczym cyklu jesteśmy ciągle na bieżąco, a w spin-offach do pełni szczęścia brakuje nam już tylko trzech albumów. Brawo Taurus!

Nowe tomy od Taurusa to doskonała okazja do tego, żeby po raz trzeci wydobyć coś ze zbiorów ciekawostek związanych z serią XIII. Tym razem nie będzie to może nic odkrywczego, bo to dość popularne artefakty, ale nie sposób ich pominąć.

Po pierwsze gra komputerowa, wydana przez Ubisoft w 2003 roku (na rynek polski przygotowana przez Cenegę). Można w nią pograć właściwie na wszystkich platformach. Dobrze oceniana strzelanka z gatunku FPS, przygotowana - jak piszą mądre głowy - w technice cel-shading, mającej sprawiać wrażenie, że grafika komputerowa w grze została narysowana ręcznie. I co tu dużo kryć - w przypadku XIII technika ta sprawdziła się moim zdaniem znakomicie. "Komiksowości" grze dodają też m.in. onomatopeje towarzyszące wybuchom czy chodzeniu oraz wyskakujące kolejno po sobie kadry, przybliżające graczowi akcje na dalszym planie. Warto zagrać. Nawet nie raz.

Po drugie - dwuczęściowy, francusko-kanadyjski film z 2008 roku XIII - Spisek. Poprawne, telewizyjne kino akcji, choć nie można o tym mini-serialu powiedzieć, że na długo zapada w pamięć. W rolę XIII przyzwoicie wcielił się Stephen Dorff. W obsadzie znaleźli się też m.in. Val Kilmer (jako Mangusta), Stephen McHattie (generał Carrington), Lucinda Davis (Lauren Jones) czy Ted Atherton (jako Wally Sheridan). Do obejrzenia.

Po trzecie - wyprodukowany przez Canal+ serial XIII: La Serie. Dwa sezony po trzynaście odcinków - pierwszy wypuszczony w 2011 roku, drugi rok później. O ile pierwszy sezon jest dość mocno związany scenariuszowo z komiksami i grą, a tyle drugi to zupełnie nowa opowieść. XIII zagrał irlandzki aktor Stuart Townsend. Co ciekawe - w tych samych rolach, co we wcześniejszej 2-częściowej produkcji - w serialu znaleźli się Stephen McHattie, Ted Atherton i Greg Bryk (jako Samuel Amos). Obydwa sezony ukazały się na DVD i Blu-ray. Ale nie w Polsce.

Poprzednie wpisy na temat XIII: część pierwsza i część druga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz