sobota, 25 listopada 2023

Pik i Robi. Awanturki profesorków

Od dawna marzył mi się taki zbiór. Wszystkie odcinki przygód Pika i Robiego w jednej publikacji. I wreszcie się udało - za sprawą koluszkowskiego Wydawnictwa Kurc na 34. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier premierę miał album Pik i Robi. Awanturki profesorków.

To oczywiście nie jest jedyny wolumin, w którym Pik i Robi się pojawiają. Pierwszych kilka odcinków można znaleźć w antologii The Bjuti zbierającej wszystkie komiksy moje i Roberta Trojanowskiego stworzone między 2001 a 2011 rokiem. W 2015 ukazał się 20-stronicowy zeszyt Tajemnice Łódzkiego, czyli Pik i Robi na tropie myślenia projektowego, składający się z 10-stronicowej premierowej historii opowiadającej o tytułowym myśleniu projektowym oraz 10 jednoplanszowych odcinków znanych z łamów Ziemi Łódzkiej. I wreszcie w 2021 roku ukazał się zbiór Mik i Robi w województwie łódzkim (w wersji polsko-francuskiej i polsko-niderlandzkiej) zawierający 20 wybranych odcinków Pika i Robiego. O tym, dlaczego w tytule jest Mik a nie Pik - pisałem już wcześniej.

Postaci Pika i Robiego "urodziły się" jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku, ale wyglądały zupełnie inaczej niż ich obecne wizerunki. I dość rzadko trafiały do komiksów. Tak naprawdę dopiero w 2007 roku na łamach magazynu Slajd ukazała się pierwsza, pełnoprawna jednoplanszówka z Pikiem i Robim w nowej odsłonie wizualnej, podobnej do tej, jaką obecnie stosuje Robert tworząc kolejne plansze serii. W Slajdzie ukazało się 11 czarno-białych odcinków. Pik i Robi wrócili na łamy w roku 2014, ale nowego tytułu - Ziemi Łódzkiej i w dodatku całkowicie w kolorze. W sumie ukazało się w tym miesięczniku 60 odcinków, w dużej mierze w zabawny sposób opowiadających o różnych ciekawostkach Łódzkiego. Pozostałe plansze zamieszczone w Awanturkach profesorków opublikowane były wcześniej w Internecie oraz różnych periodykach (gazeta Łódź.pl czy toruński AKT). Oczywiście nie zabrakło w antologii kilku odcinków premierowych, szkiców oraz dwukadrowych pasków (wykorzystanych jako przerywniki między blokami powiązanych ze sobą plansz).

Na czwartej stronie okładki Awanturek znalazł się tekst wprowadzający do albumu. Myślę, że ładnie podsumowuje zawartość zbiorku: Sponsorami niniejszej antologii są literki P oraz R. Powodów ku temu jest wiele. Pierwsze i słuszne skojarzenie – Pik i Robi. Kto się tego nie domyślił – ręka w górę! Ale jest i inna niezwykle istotna przyczyna. Otóż – co jest trudniejsze do wydedukowania – autorzy albumu noszą imiona… Piotr i Robert. Ten pierwszy robi za scenarzystę, publicystę, odwiecznego organizatora Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier oraz współtwórcę łódzkiego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Drugi zaś jest rysownikiem komiksów, ilustratorem i scenarzystą z dziesiątkami wydanych książek na koncie (m.in. cykl Książka pod tytułem) oraz autorem niesamowitych warsztatów twórczych. Wspólnie opublikowali dwa tomy Zrób sobie komiks oraz stworzyli serię Pik i Robi. A czy Pik i Robi to alter ego Piotra i Roberta zapytacie? A my odpowiem nieładnie pytaniem – a jak myślicie? Awanturki profesorków (o rety! - drugie słowo w tytule zaczyna się na P!) to ponad setka dłuższych i króciutkich komiksów powstałych między 2007 a 2023 rokiem. Doskonale widać w nich szesnastoletnią ewolucję tekstów i rysunku – jednym słowem Progres. Zgodnie z założeniami sponsoringu znajdziecie u Pika i Robiego: Przygodę, Rozrywkę, Radość, Podróże, czasem Rechot oraz trochę nieinwazyjnej acz interesującej edukacji (zadanie - znajdźcie dobry synonim na P lub R do słowa „edukacja”, powodzenia!). Jednak najważniejsze P jakie mamy na myśli to Przyjaźń. Ponad 30-letnia, nieustająca, wielce kreatywna znajomość autorów, którzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa!

Na koniec dodam tylko, że rzeczywiście nie powiedzieliśmy ostatniego słowa i pracujemy nad nowym odcinkiem Pika i Robiego oraz nad jednym, znacznie większym projektem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz