poniedziałek, 15 czerwca 2009

Juror w Pacanowie


Po raz drugi z nieukrywaną radością przyjąłem zaproszenie do bycia jurorem w konkursie komiksowym dla dzieci, organizowanym przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Było to kilka tygodni temu, zaś w miniony weekend nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie plastycznych zmagań młodych komiksiarzy. Z tego też powodu wspólnie z familią swą obrałem kierunek południowo-wschodni i udałem się w Kieleckie. Niezwykle deszczową sobotę spędziliśmy w mieście scyzoryków i dworca w kształcie UFO u kolegi mego Marka, z którym nie widziałem się prawdopodobnie od czasów wczesno-studenckich. Czas spędziliśmy niezwykle aktywnie, rozmawiając, spożywając pyszności (tu pozdrawiam Monikę!), opróżniając kielichy smakowitego wina, zabawiając Mańkę i Mańka (przebiegłe tchórzofretki) oraz tocząc krwawe pojedynki za pomocą konsoli. Ponieważ zostaliśmy zaproszeni do ponownych odwiedzin, nie będziemy specjalnie wzbraniać się przed realizacją tego pomysłu.

Wątek komiksowy realizowałem w niedzielę, już w Pacanowie, podczas 7. Festiwalu Kultury Dziecięcej. Pogoda na szczęście sprzyjała. W jury konkursu "Podróże Koziołka Matołka - Niemcy" zasiadłem wspólnie z Adamem Radoniem oraz Tomkiem Niewiadomskim. Czytanie komiksów przygotowanych przez dzieci (szkoła podstawowa) to niesamowita frajda - zwłaszcza, jeśli małoletni autorzy mocno puszczą wodze fantazji (w pamięci utkwił mi Matołek, który oszołomiony zderzeniem z lecącym balonem Baronem Munchhausenem, mamrotał "Mee... Meerkel"). Łódzką część jury reprezentowałem w Pacanowie ja, zaś część warszawska pojawiła się w całości pod postacią Tomka. Nie dość, że wręczyliśmy laureatom dyplomy, statuetki i pluszowe koziołki, to jeszcze Tomek poprowadził warsztaty komiksowe (patrz zdjęcie górne), które ostatecznie przekształciły się w miłą rozmowę z rodzicami na temat "Świata Młodych", polskiego komiksu kiedyś i teraz oraz rozwijania plastycznych uzdolnień u dzieci.Drogę powrotną w kierunku północno-zachodnim umililiśmy sobie wizytą na zamku w Chęcinach oraz staniem w korku w okolicach Sulejowa.

2 komentarze:

  1. w zeszłym roku pojawiła się antologia z takiego konkursu. Planują cos takiego w tym roku ? Ten komiks o "mmmerkel" sam bym chętnie przejrzał

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, ukazała się antologia i w tym roku, z okładką Tomka Niewiadomskiego. Znalazły się w niej trzy nagrodzone prace.

    OdpowiedzUsuń